Články
Top

Jak ocenit vítězné sportovce?

Sportovci na všech úrovních, od těch závodících v malých regionálních pohárech, až po ty aspirující na umístění na prvních příčkách světových závodů. Ti všichni si momenty vítězství připomínají při pohledu na vyhraný pohár, plaketu nebo medaily. Vyhrané peníze časem zmizí, ale mít doma nad krbem nebo ve vitríně památku do konce života, to je to, čeho si mnozí z nich cení mnohem více.

Typy ocenění pro sportovce

Otázkou je jakou cenu pro jednotlivce nebo týmy zvolit? Které se hodí více pro menší soutěže a které pro významnější příležitosti? Druhů ocenění je více než dost a každé má svá specifika.

a) Poháry

Poháry lze pořídit v každém větším městě téměř ve všech tvarech a vyhotoveních. Obecně se dají rozdělit podle velikosti na menší a větší. Větší se prodraží a hodí se buď jako ocenění celých týmů, nebo nejlepšího sportovce v individuálních disciplínách. Samozřejmě vždy záleží na kvalitě a typu vybraného materiálu. Kromě klasických pohárů známe ještě poháry putovní, jejichž cena začíná nejčastěji na několika tisících korun. Ale stačí se podívat na snad nejslavnější putovní pohár na světě – Stanley Cup, jehož cena se odhaduje v řádech stovek tisíc dolarů.

b) Skleněné trofeje

Zatímco poháry nebo například medaile a nejrůznější emblémy jsou častým oceněním týmových sportů, pro ty individuální nebo ocenění jednotlivce (nejlepší střelec, hráč celého turnaje atd.) se často kromě klasických kovových trofejí používají také trofeje skleněné. Sklo je, co se designu týče, velice vděčný materiál a skleněná trofej působí v domácnosti honosněji.

c) Figurky

Figurky, ať už kovové či skleněné, se používají jako odměna pro jednotlivé hráče/sportovce. Figurky mohou stát buď na základu z poháru, nebo na běžném podstavci s plaketou.

d) Kokardy

Kokardy neboli stužky jsou používané jako doplňkové ocenění sportovců, nebo jako cena za nižší umístění. Kokardy můžeme jako cenu zahlédnout především při koňských závodech, nebo kynologických soutěžích.

e) Plakety a diplomy

Obyčejné papírové diplomy se nejčastěji udělují jako památka na samotnou účast a neomezují se na nejlepší umístění v soutěži. Plakety ať už dřevěné nebo kovové ve sportu příliš často nevidíme. Když už tak se jedná často o formu ocenění za dlouhodobé výkony nebo výjimečný sportovní počin. Plakety jsou také používány při firemních pohárech.

f) Medaile, talíře a věnce

Medaile jsou klasika všech především individuálních sportovních soutěží. S věnci se zase setkáváme u motoristických závodů od menších závodů až po ty nejvyšší na světových okruzích. Talíře jsou zase specifikem soutěží tenisových, případně jako ocenění výjimečných výkonů jakéhokoliv sportovce.
Rychlý kontakt

Prostřednictvím následujícího formuláře nám můžete zaslat jakýkoliv dotaz či připomínku.
Odeslaný text bude doručen na adresu objednavky@pohary-bauer.cz.