Články
Top

Jak naučit dítě plavat?

V letních měsících se nám naskýtá jedinečná příležitost, jak naučit dítě plavat. Právě v horkých dnech nás to táhne nejvíce k vodě, kde trávíme spoustu času. Rádi lenošíme u rodinného bazénu, ovšem nepohrdneme koupalištěm, rybníkem ani jezerem. Skvěle si to užijeme i u moře. Aby i naši děti z toho také něco měly, měli bychom je naučit plavat. Nic tak složitého to zase není. Musíme se obrnit jenom trpělivostí. V průběhu několik dní dokážeme vycvičit velmi zdatného plaváčka, který nebude mít strach z vody ani žádné zábrany. Takové dítě se bude chtít ve vodě hrát i celé hodiny. Jak na to?

V prvé řadě bychom měli zvolit správnou osobu, která potomka naučí základům plavání. Měl by to být někdo, kdo se cítí ve vodě bezpečně a koho dítě dobře zná. Standardně jsou to rodiče, eventuálně i příbuzní. Na tyto osoby se dítko může spolehnout a s velkou pravděpodobností jej bude chtít napodobit v bazénu.

Za druhé musíme k výuce plavání přistupovat jako ke hře.     Od samotného začátku vycházíme ze zábavné formy plavání, kdy se snažíme o to, aby dítě zapomnělo na strach z vody. Tím pádem se nejedno dítko ponoří do hry a zažívá skvělé dobrodružství. Z počátku se u dětí objevuje velká nedůvěra k vodě, a proto se jim musí ukázat, jak se jednoduše z vody dostanou. Jakmile se ale dítě ponoří do vodních radovánek, obavy se rozplynou jako pára nad hrncem.

Postupujeme s velkou opatrností, v žádném případě nevyvíjíme nátlak na dítě. Zprvu stačí smočení kotníků, druhý den například přichází na řadu ponoření do půl děla. U nebojácnějších dětí můžeme vyzkoušet plavání pod vodou. Poté přistoupíme ke stylu plavání. Výuka plavání se musí vždy přizpůsobit dítěti.

Neplavcům se ze začátku dávají rukávky či kroužky z pěnové hmoty. Oblíbené jsou i vesty. Větším dětem dát do ruky můžeme plavací desku. To jsou nejvhodnější pomůcky, s nimiž nejedno dítko dělá velké pokroky. Za dosti nevhodné jsou považovány nafukovací kruhy, z nichž se dítě může lehce dostat. Stává se také často, že se do nich může různě zamotat.
Rychlý kontakt

Prostřednictvím následujícího formuláře nám můžete zaslat jakýkoliv dotaz či připomínku.
Odeslaný text bude doručen na adresu objednavky@pohary-bauer.cz.